Who is on the 2018 ballot in Georgia?

Who is on the 2018 ballot in Georgia?
(Source: WALB)

(WALB) - A number of candidates, both on the state level and locally, are on the Nov. 6 election ballot.

Below is the full list of candidates:

State:

Governor:

  • Brian Kemp, republican 
  • Stacey Abrams, democrat 
  • Ted Metz, libertarian 

Lieutenant Governor:

  • Geoff Duncan, republican 
  • Sarah Riggs Amico, democrat 

Secretary of State:

  • Brad Raffensperger, republican 
  • John Barrow, democrat 
  • Smythe Duval, libertarian 

Attorney General:

  • Chris Carr, republican 
  • Charlie Bailey, democrat 

Commissioner of Agriculture:

  • Gary Black, republican 
  • Fred Swann, Democrat 

Commissioner of Insurance:

  • Jim Beck, republican 
  • Janice Laws, democrat 
  • Donnie Foster, libertarian 

State School Superintendent:

  • Richard Woods, republican 
  • Otha E. Thornton Jr., democrat 

Commissioner of Labor:

  • Mark Butler, republican 
  • Richard Keatley, democrat 

Public Service Commissioner:

  • Chuck Eaton, republican 
  • Lindy Miller, democrat 
  • Ryan Graham, libertarian 

Public Service Commissioner:

  • Tricia Pridemore, republican 
  • Dawn A. Randolph, democrat 
  • John Turpish, libertarian 

State representative candidates:

District 8:

  • Austin Scott, republican 

District 138:

  • Mike Cheokas, republican 
  • Bardin Hooks, democrat 

District 148:

  • Joshua Deriso, democrat 
  • Noel Williams Jr., republican 

District 151:

  • Gerald Greene, republican 
  • Joyce Barlow, democrat 

District 152:

  • Ed Rynders, republican 
  • Marcus Batten, democrat 

District 153:

  • Camia Whitaker Hopson, democrat 
  • Tracy Taylor, republican

District 173:

  • Darlene Taylor, republican 
  • Twitty Titus, democrat 

District 175:

  • John LaHood, republican 
  • Treva Gear, democrat 

District 176:

  • Jason Shaw, republican 

Local elections:

Atkinson County:

  • Danny D. Spires, county commission District 4, democrat 
  • Johnny Durrance, county commission District 4, republican 

Colquitt County:

  • Barbara Lewis Jelks, county commissioner District 1, democrat 
  • Stacey L. Williams, county commissioner District 1, republican 

Decatur County:

  • George Anderson, county commissioner District 1, democrat 
  • James “Jim” Meredith, county commissioner District 1, republican 
  • Oliver Sellers, county commissioner District 6, republican 
  • Pete Stephens, county commissioner, democrat 

Dougherty County:

  • Christopher Cohilas, county commission chairman, democrat 

Irwin County:

  • Barron C. Jones, county commission District 2, republican 
  • Larry Harper, county commission District 2, democrat 

Lowndes County:

  • Aaron Strickland, county commission District 2, democrat 
  • Scott “Scottie” Orenstein, county commission District 2, republican 

Mitchell County:

  • Reggie Bostick, county commission District 3, republican 
  • Tony Mckinney, county commission District 3, democrat 

Seminole County:

  • Jamaca Coachman, board of education District 1, democrat 
  • Spencer Stewart, board of education District 1, republican 

Terrell County:

  • Clifford 'Cris" Webb, county commission District 3, independent 
  • Larry Faust, county commission District 3, democrat  

Thomas County:

  • Kimberly Edwards Brown, board of education District 1, democrat 
  • Nancy Heirs, board of education District 1, republican

Copyright 2018 WALB. All rights reserved.