Georgia Throwdown Lineup - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

Georgia Throwdown Lineup

Here is the schedule of bands and venues for the festival at the Exchange Club Fairgrounds-

 

  

FRIDAY, OCTOBER 12                                                        

FLINTCO THROWDOWN STAGE 

5 p.m.-6 p.m. — Randy Houser
7 p.m.-8:30 p.m. — Easton Corbin
9:30 p.m.-11 p.m. — Big & Rich w/Cowboy Troy

 

PHOEBE COMMUNITY VISIONS STAGE

6 p.m.-7 p.m. — Faith Jackson
8:30 p.m.-9:30 p.m. — Col. Bruce Hampton
11 p.m.-12:15 a.m. — Cole Taylor

 

FOX 31 STAGE

3 p.m.-3:45 p.m. — Mathis Brothers
4 p.m.-4:45 p.m. — Spong
5 p.m.-6 p.m. — Mac George
7:45 p.m.-8:30 p.m. — Caylee Anna
9:30 p.m.-10 p.m. — Ryan West Band
10:15 p.m.-11 p.m. — Tony Brook Band
12:15 a.m.-1:15 a.m. — Unbreakable Bloodline

 

J&B IRRIGATION SALOON STAGE

5 p.m.-5:45 p.m. — Layne Oliver
6 p.m.-6:45 p.m. — Rod Holt
7 p.m.-7:45 p.m. — Spencer Bell

  

SATURDAY, OCTOBER 13

FLINTCO THROWDOWN STAGE

4:30 p.m.-6 p.m. — Drivin n Cryin'
7 p.m.-8:30 p.m. — Drive-By Truckers
9:30 p.m.-11 p.m. — Lynyrd Skynyrd

 

PHOEBE COMMUNITY VISIONS STAGE

noon-12:45 p.m. — Evergreen Family Band
1:15 p.m.-2:30 p.m. — Relapse
3:15 p.m.-4:30 p.m. — Another Alien Astronaut
6 p.m.-7 p.m. — Kristen Kelly
8:30 p.m.-9:30 p.m. — Evan Barber & the Dead Gamblers
11 p.m.-12:30 a.m. — The Bo Henry Band

FOX 31 STAGE

12:30 p.m.-1:15 p.m. — Broken Glass
2:30 p.m.-3:15 p.m. — Abigail Rose
4:30 p.m.-5 p.m. — Rhyal Knight
5:15 p.m.-6 p.m. — Ben Sutton
7 p.m.-7:30 p.m. — Neal Lucas Band
7:45 p.m.-8:30 p.m. — Messendger
9:30 p.m.-10 p.m. — One Too Many Mornings
10:15 p.m.-11 p.m. — The Deadfields

 

J&B IRRIGATION SALOON STAGE

noon-12:45 p.m. — Frank William Dremel
1 p.m.-1:45 p.m. — AMP Up the Music
2 p.m.-2:45 p.m. — Jon Smith & Rachel Mansfield
3 p.m.-3:45 p.m. — Destiny Brown
4 p.m.-5 p.m. — Stephen Harrell

SUNDAY, OCTOBER 14

FLINTCO THROWDOWN STAGE

1:45 p.m.-2:15 p.m. — Sarah Davidson
2:30 p.m.-3:45 p.m. — Dallas Davidson & Rhett Akins
4:30 p.m.-5:45 p.m. — Corey Smith
6:30 p.m.-7:30 p.m. — Colt Ford
8:30 p.m.-10 p.m. — Uncle Kracker

 

PHOEBE COMMUNITY VISIONS STAGE

noon-12:45 p.m. — Unbroken
1 p.m.-1:45 p.m. — Colby Dee
3 p.m.-3:45 p.m. — Hwy 55
5:45 p.m.-6:30 p.m. — Ben Wells
7:30 p.m.-8:30 p.m. — J Blues Band

 

FOX 31 STAGE

10 a.m.-10:30 a.m. — Bobby Morrison & Hannah Wilson
11 a.m.-noon — Gospel Music
1:45 p.m.-2:30 p.m. — Nathan Nelson
2:45 p.m.-3:45 p.m. — Caitlin Guiterrez
4:30 p.m.-5:45 p.m. — Wainright Applegate
6:30 p.m.-7:30 p.m. — Meow Kapow

 

Powered by WorldNow