GISA State Basketball Tournament Schedule - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

GISA State Basketball Tournament Schedule

Posted: Updated:

 

 

 

@

GISA State Basketball Tournament

              AAA Boys
      Thursday at Stratford
Sherwood Christian 64   Stratford   44
Calvary Christian 58  Tattnall   56 
Griffin Christian  63 Deerfield-Windsor 46
Mount de Sales 48   Westfield   44

        Thursday at John Milledge
Bulloch  50  Dominion Christian   31
Westminster  62   Holy Spirit   42
Mount Vernon 57   John Milledge   46
Bethesda 68   Weber   15

        Saturday at Stratford
Mount Vernon 56 vs  Calvary 41
Griffin Christian  61 vs Westminster 38

        Saturday at Tattnall
 Mount de Sales 80  vs  Bulloch 79
Bethesda 74 vs Sherwood Christian 44

 Semifinals Feb. 23rd at Georgia College
Griffin Christian 56  Mount de Sales  54
Bethesda 73  Mt. Vernon 56

 Championship Feb 25th. 8:20pm at Georgia College
 Bethesda vs Griffin Christian

 

                        AAA Girls

   Wednesday at Stratford
Westfield 54   Mount de Sales  43
Stratford  48   Tiftarea  26
Deerfield-Windsor 41  Tattnall   29 
Arlington Christian  77  Southland  41

  Wednesday at John Milledge
John Milledge 25  Holy Spirit 24 
Westminster 39   Mount Vernon  27
Pinewood Christian 45  Atlanta Girls  38 
Bulloch  49   Dominion  24

     Friday at Tattnall
Stratford  38  Pinewood 27 
Arlington Christian 55  John Milledge  45

      Friday at Stratford
Bulloch 38 vs Westfield 53
Westminster 39   Deerfield-Windsor 26  

Semifinals Feb. 24th at Georgia College
7:00 Westminster 33 vs  Arlington 35
8:30 Stratford 28  vs Westfield 41

Championship Arlington 64 vs Westfield 55 Feb 25 6:40 at Georgia College

@         AA Boys
  Thursday at Middle Georgia
LaGrange 51   Briarwood   31
Gatewood   49   Heritage   33
Furtah Prep 88   Covenant  52
Christian Heritage 50  Piedmont 30 

   Thursday at Terrell Academy
Curtis Baptist 50   Brookwood  36
Frederica  40   SGA   33
FPC   73   Valwood    38
Fullington 42   RTCA   21

Saturday at Middle Georgia
Frederica 61  Furtah Prep 58
FPC 59 vs Gatewood 56
LaGrange  68  Fullington 42 
Curtis Baptist 61 Christian Heritage 51 

Semifinals Feb. 23 at Georgia College
FPCA  63  Lagrange   vs FPC   58
Frederica 50   Curtis Baptist   49

Championship Feb. 25 5:00 at Georgia College
        FPCA  vs Frederica

      AA Girls
Wednesday at Middle Georgia
Piedmont 27   Flint River   24 
Briarwood 37   Harvester Christian  35
Christian Heritage 52   Brentwood  26 
Gatewood 83   Heritage  13

Wednesday at Terrell Academy
Citizens Christian  42  Edmund Burke 35
Fullington 37  RTCA  26  
Frederica 26 Brookwood  25
Terrell Academy 72  Curtis Baptist  31

Friday at Middle Georgia
Christian Heritage 65 vs Fullington 54
Briarwood 38   Frederica 28 
Terrell Academy 54   Piedmont 16
Gatewood 66 vs Citizens Christian 16

Semifinals Feb. 24 at Georgia College
4:00 Terrell Academy 56 vs Briarwood 27
5:30 Gatewood 73 vs Christian Heritage 62

Championship Terrell Academy 40 vs Gatewood 53 Feb. 25 3:20pm at Georgia College

            A Boys

Thursday at ABAC
Georgia Christian  57   David Emanuel 41
Crisp Academy 60   Providence Christian  35
Memorial 80   Highland Christian   22
Westwood 64   Twiggs  25

Thursday at Thomas Jefferson
Solid Rock 60  Bethelem Christian   45
Thomas Jefferson 55   Oak Mountain   30
Dawson Street 72    Westminster Christian   19
Nathanael Greene 55   Lafayette Christian    32

Saturday at ABAC
Georgia Christian 48   Nathanael Greene 46 
Dawson Street 65  Crisp Academy 35
Memorial 70   Thomas Jefferson  40
Solid Rock 55  Westwood 46 

Semifinals Feb 23 at Georgia College
Memorial  81  Solid Rock  38  
Dawson Street  56  Georgia Christian  42 

Championship Feb 25 1:40 at Georgia College
   Memorial 76 vs Dawson Street 74

 

            A Girls

Wednesday at ABAC
Grace 50   Memorial  25
Westwood 60    Heritage Christian  14
David Emanuel 44   Georgia Christian  38
Crisp Academy 60   Twiggs  13

Wednesday at Thomas Jefferson
Nathanael Green 29  Dawson Street 28 
Oak Mountain 37   Bethelem Christian   27
Westminster Christian  52   Heirway   34

Friday at ABAC
Grace 47  Thomas Jefferson 46 
Westwood 73  Oak Mountain 39 
Westminster  32  David Emanuel 26 
Crisp Academy 62 vs Nathanael Greene 15 

Semifinals Feb. 24 at Georgia College
1:00 Crisp Academy 50  vs  Westminster 22
2:30 Westwood 58 vs Grace Christian 22

Championship Crisp Academy 59 vs Westwood 51 Feb. 25 12:00pm at Georgia College

 

 

 

Powered by WorldNow