GHSA will reclassify schools - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

GHSA will reclassify schools

By Rick Snow, WTOC

The Georgia High School Association has voted to expand to six classes beginning with the 2012-13 school year.

Of course, schools can apply to change classification as the Savannah Chatham County schools have in the past.

The proposed region 3-AAAAAA would include Bradwell, Brunswick and Effingham County.

Region 2-AAAAA would include Groves, Richmond Hill and South Effingham.

Region 2-AAAA would have 11 schools, including Beach, Windsor Forest, Savannah High, Jenkins and Statesboro as well as Wayne County.

Region 2-AAA would include Liberty County, Tattnall County, Southeast Bulloch, Appling County and Johnson.

Among the 10 schools that would make up region 2-AA, Islands, BC and St. Vincent's, Metter, McIntosh County Academy and Savannah Christian, along with Bryan County and Screven County.

And in 2-A, ECI, Calvary Day, Country Day, Claxton and Portal would be among the 11 schools.

 

AAAAAA - 15% (65 Schools)

 

Region 1 (5)

Region 2 (10)

Region 3 (5)

Region 4 (9)

 

1

Warner Robins

East Coweta

Camden

Campbell

1

2

Northside  W R

Newnan

Bradwell Inst

Harrison

2

3

Lowndes County

Langston Hughes

Brunswick

Hillgrove

3

4

Tift County

Westlake

Coffee

Kennesaw Mountain

4

5

Colquitt County

Luella

Effingham Co

McEachern

5

6

 

Lovejoy

 

Douglas Co

6

7

 

Newton

 

Pebblebrook

7

8

 

Morrow

 

South Cobb

8

9

 

Alcovy

 

South Paulding

9

10

 

Rockdale

 

 

10

 

Region 5 (8)

Region 6 (8)

Region 7 (9)

Region 8 (10)

 

1

Cherokee

Milton

Collins Hill

Archer

1

2

Etowah

North Forsyth

Duluth

Berkmar

2

3

Lassiter

Alpharetta

Mill Creek

Winder Barrow

3

4

Marietta

Roswell

Norcross

Brookwood

4

5

Walton

Lambert

Mountain View

Central Gwinnett

5

6

Wheeler

West Forsyth

North Gwinnett

Parkview

6

7

Woodstock

Centennial

Peachtree Ridge

Grayson

7

8

North Cobb

Johns Creek

Meadowcreek

South Gwinnett

8

9

 

 

Habersham Central

Shiloh

9

10

 

 

 

Dacula

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AAAAA - 15% (65 Schools)

 

Region 1 (6)

Region 2 (8)

Region 3 (9)

Region 4 (10)

 

1

Valdosta

Greenbriar

Jones County

Lakeside Atlanta

1

2

Northside Columbus

Lakeside Evans

Forest Park

Tri-Cities

2

3

Lee County

Evans

Union Grove

Grady

3

4

Houston County

Glynn Academy

Mundy Mill

Druid Hills

4

5

Bainbridge

Groves

Mt. Zion - Clayton

Tucker

5

6

Hardaway

Ware County

Woodland-Henry

Stephenson

6

7

 

Richmond Hill

Riverdale

Southwest Dekalb

7

8

 

South Effingham

Drew

Miller Grove

8

9

 

 

Northgate

MLK

9

10

 

 

 

Arabia Mountain

10

 

Region 5 (9)

Region 6 (9)

Region 7 (8)

Region 8 (7)

 

1

Alexander

Osborne

South Forsyth

Heritage (Conyers)

1

2

Chapel Hill

Sprayberry

Creekview

Apalachee

2

3

North Paulding

Sequoyah

Northview

Flowery Branch

3

4

Hiram

Woodland-Cartersville

Chattahoochee

Cedar Shoals

4

5

East Paulding

Allatoona

North Springs

Gainesville

5

6

Villa Rica

Pope

Riverwood

Clarke Central

6

7

Whitewater

Dalton 

Chamblee

Salem

7

8

McIntosh

Kell

Dunwoody

 

8

9

Lithia Springs

Rome

 

 

9

10

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

AAAA - 16% (69 Schools)

 

Region 1 (6)

Region 2 (11)

Region 3 (8)

Region 4 (9)

 

1

TCC

Beach

Peach County

Troup

1

2

Monroe-Albany

Windsor Forest

Perry

LaGrange

2

3

Westover

Wayne County

Veterans

Griffin

3

4

Crisp County

Savannah

Mary Persons

Spalding

4

5

Cairo

Jenkins - Savannah

Howard

Upson-Lee

5

6

Americus

Statesboro

Rutland

Columbus

6

7

 

Hephzibah

West Laurens

Shaw

7

8

 

Burke County

Baldwin

Carrollton

8

9

 

Richmond Academy

 

Harris County

9

10

 

Grovetown

 

 

10

11

 

Cross Creek

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

Region 5 (8)

Region 6 (10)

Region 7 (10)

Region 8 (8)

 

1

Carver-Atlanta

Jonesboro

Cass

Eastside

1

2

Washington-Atlanta

Starr's Mill

Ridgeland

Loganville

2

3

North Atlanta

Stockbridge

SE Whitfield

Madison County

3

4

Douglass Atlanta

Eagles Landing

NW Whitfield

Monroe Area

4

5

Columbia

Dutchtown

Pickens

Chestatee

5

6

Lithonia

Sandy Creek

Gilmer

Johnson-Gainesville

6

7

Redan

Fayette County

LaFayette

Lumpkin County

7

8

Mays

Banneker

Paulding County

Forsyth Central

8

9

 

Creekside

River's Edge

 

9

10

 

Ola

Heritage-Catoosa

 

10

 

 

 

 

 

 

AAA - 16% (69 Schools)

 

Region 1 (6)

Region 2 (9)

Region 3 (6)

Region 4 (8)

 

1

Albany

Dodge County

Glenn Hills

Central-Macon

1

2

Dougherty

Liberty County

Josey

Locust Grove

2

3

Worth County

Tattnall County

Jefferson County

Westside-Macon

3

4

Spencer

Pierce County

Washington County

Southwest-Macon

4

5

Carver Columbus

Brantley County

Butler

Pike County

5

6

Jordan

SE Bulloch

Thomson

Henry County

6

7

 

Appling County

 

Jackson

7

8

 

Cook County

 

North Clayton

8

9

 

Johnson Savannah

 

 

9

10

 

 

 

 

10

 

Region 5 (11)

Region 6 (10)

Region 7 (8)

Region 8 (10)

 

1

Woodward

Cedartown

Dawson County

Morgan County

1

2

Stone Mountain

Central Carroll

West Hall

Stephens County

2

3

St. Pius

Haralson County

White County

Franklin County

3

4

Therrell

Cartersville

North Hall

Elbert County

4

5

Cross Keys

Adairsville

Buford

Hart County

5

6

Blessed Trinity

Pepperell

East Hall

East Jackson

6

7

McNair

LFO

Fannin County

Jackson County

7

8

Towers

Murray County

Lanier-Gwinnett

Oconee County

8

9

Cedar Grove

Sonoraville

 

North Oconee

9

10

Clarkston

Ringgold

 

Walnut Grove

10

11

South Atlanta

North Murray

 

 

11

12

 

 

 

 

12

13

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

AA - 16% (69 Schools)

 

Region 1 (9)

Region 2 (10)

Region 3 (7)

Region 4 (6)

 

1

Fitzgerald

Islands

Harlem

Bleckley County

1

2

Thomasville

Coastal

Westside-Augusta

Vidalia

2

3

Early County

Screven

Dublin

Toombs County

3

4

Brooks

St. Vincents

East Laurens

Jeff Davis 

4

5

Randolph Clay

Benedictine

Laney

Telfair County

5

6

Bacon County

McIntosh Co. Acad.

Swainsboro

Northeast Macon

6

7

Long County

Metter

Davidson Fine Arts

 

7

8

Irwin County

Savannah Arts Academy

 

 

8

9

Atkinson County

Savannah Christian

 

 

9

10

 

Bryan County

 

 

10

11

 

 

 

 

11

 

Region 5 (9)

Region 6 (9)

Region 7 (10)

Region 8 (11)

 

1

Marist

Calloway

Calhoun

George Walton

1

2

Decatur

Manchester

Armuchee

Rabun County

2

3

GAC

Lamar County

Chattooga

Jefferson

3

4

Lovett

Crawford County

Chula Creek

Banks County

4

5

Westminster

Taylor County

Coosa

Putnam County

5

6

Maynard Jackson

Chattahoochee County

Dade County

Oglethorpe County

6

7

Temple

Heard County

Model

Union County

7

8

Bowdon

Kendrick

Gordon Central 

Jasper County

8

9

Bremen

Macon County

Rockmart

Greene County

9

10

 

 

Gordon Lee

Social Circle

10

11

 

 

 

Washington Wilkes

11

12

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

A- 22%

 

Region 1 (13)

Region 2 (11)

Region 3 (10)

Region 4 (14)

 

1

Baker County

Jenkins County

Marion County

Eagles Landing Christian

1

2

Seminole County

Treutlen County

Wilcox County

Our Lady of Mercy

2

3

Turner County

ECI

Hawkinsville

Strong Rock Christian

3

4

Terrell County

Portal

Greenville

Paidea

4

5

Clinch County

Calvary Day

Dooly County

Yeshiva

5

6

Miller County

Savannah Country Day

Schley

WD Mohammed

6

7

Echols County

Johnson County

Brookstone

SW Atlanta Christian

7

8

Calhoun County

Montgomery County

Pacelli

Tech Charter

8

9

Baconton Charter

Wheeler County

Talbot County

Greenforest

9

10

Stewart Quitman

Lanier County

Wilkinson County

Ben Franklin

10

11

Charlton County

Claxton 

 

Whitefield

11

12

Webster County

 

 

Hapeville Charter

12

13

Pelham

 

 

Landmark Christian

13

14

 

 

 

 

14

 

Region 5 (12)

Region 6 (9)

Region 7 (10)

Region 8 (11)

 

1

Pace Acad.

Trion

Lincoln County

Commerce

1

2

Holy Inn, ocent

Mt. Zion

Hancock County

Hebron Christian

2

3

Kings Ridge

Mt. Paran

Johnson Augusta

Athens Academy

3

4

Mt. Pisgah

Walker

Twiggs Co.

Athens Christian

4

5

Pinecrest Acad.

North Cobb Christian

Aquinas

Towns County

5

6

St. Francis

Excel Christian

Taliaferro Co.

Prince Avenue

6

7

Atlanta International

Ga. School for Deaf

Warren Co.

Tallulah Falls

7

8

Galloway

Fellowship Christian

Glascock Co.

Woody Gap

8

9

Providence

Darlington 

GA. Military

Lakeview Acad.

9

10

Dekalb Arts

 

GA School for Blind

Rabun-Gap-Nac.

10

11

Wesleyan

 

 

Riverside Military

11

12

Morris Innovative

 

 

 

 

 

Powered by WorldNow