Albany Mayors since 1857 - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

Albany Mayors since 1857

January, 1857
Mayor—Davis Pace
Aldermen—D. A. Vason, L. S. McGuire, I. S. Menard, F. M. Thompson,
I. N. Davis, M. Barnes.

 

January, 1858
Mayor—Richard F. Lyon
Aldermen—James M. Mercer, Y. G. Rust, S. D. Irvin, John Jackson,
R. L. Tomlinson, Daniel Mayer.

 

 

January, 1859
Mayor—Richard V. Lyon
Aldermen—John Jackson, James M. Mercer,
Spicer F. deGraffenried, Youel G. Rust, S. D. Irvin,
R. F. Tomlinson  

 

 

January, 1860
Mayor—James M. Mercer

Aldermen—F. K. W right, N. P. Brinson, John Jackson,

B. Sims, Spicer F. deGraffenried, C. Volker.              

 

1861
Mayor—F. K. Wright
Aldermen—John Jackson, J, L. Byington, John A. Davil

J. G. Stephens, Spicer F. deGraffenried.

 

1862
Mayor—F. K. Wright                      
Aldermen—Richard Hobbs, E. Richardson, W. C. Jelks,

L. P. D. Warren, N. P. Brinson, James M. Mercer.        

 

November 19, 1863
Mayor—E. T. Jones.                              

Aldermen—L. E. Welch, J. H. McClellan, James
Mefheoey, J. B. Ivey, Shadrick Atkinson, Robert Coleman.

 

March 12, 1864
Mayor—Samuel D. Irvin.

 

January 8, 1865
Mayor—Shadrick Atkinson.

Aldermen—J. H. McClellan, James M. Mercer, J. R.

Hampton, L. E. Welch, Robert Ooleman, James Metheney.

 

January 8, 1866
Mayor—G. J. Wright.

Aldermen—J. G. Stephens, L. E. Welch, John A. Davis, T.

H. Johnston, Richard Hobbs, J. M. Mercer.

 

January 7, 1867
Mayor— G. J. Wright

Aldermen— T. H. Johnston, Richard Hobbs, L. E. Welch,

James M. Mercer, John A. Davis, J. G. Stephens.

 

1868
No record of election. Same Mayor and Council as above.

 

1869
Same Mayor and Council as in 1867 and 1868.

 

January 1, 1870
Mayor—James M. Mercer.

Aldermen—Allatia C. Westbrook, L. P. D. Warren,

Charles Wessolowsky, I. J. Brinson, Wm. H. Gilbert, Francis

M. Thompson.

 

January 10, 1871
Mayor—Leonard E. Welch.

Aldermen—Joseph Thorne, John B. Neundorfer, Isaac J.

Brinson, N. F. Mercer, L. P. D. Warren, John Jackson.

 

January 13, 1872
Mayor—Allatia C. Westbrook.

Aldermen—Wm. L. Davis, Albert Fields, James Camp, I.

J. Brinson, David Glauber, Wm. E. Hilsman.

 

January 8, 1873
Mayor—James M. Mercer.

Aldermen—John A. Davis, Leonard E. Welch, Richard

Obbs, L. P. D. Warren, Samuel Mayer, B. R. Kemp.

 

 

January 5, 1874
Mayor—Richard Hobbs.

Aldermen—Joseph T. Stccle, Robert C. McAlpin,

E. Welch, Levi Sterne, David Glauber, Edwin H. Bacon,"

K. D. Mallary succeeds H. E. Welch March 6, 1874.

 

January 4, 1875
Mayor—James M. Mercer.

Aldermen—T. M. Carter, Joseph Thorne, J. G. Stephens,

Pattison, John A. Davis, L. E. Welch.

 

January 3, 1876
Mayor—William H. Wilder.

Aldermen—Joseph Thorne, Thomas Pattison, Charles

Powell, Bryan W. Collier, Nathaniel F. Mercer, James Mercer.

 

January 1, 1877
Mayor—William H. Wilder

Aldermen—A. Sterne, C. M. Mayo, Wm. T. Jones, Josef

Thorne, I. J. Brinson, E. L. Wight.

 

January 7, 1878
Mayor—William H. Wilder

Aldermen—Nelson Tift, John Jackson, N. F. Mercer, J. S.

Stephens, Thos. H. Willingham, Samuel Mayer.       

 

January 6, 1879
Mayor—William H. Wilder

Aldermen—John Jackson, J. G. Stephens, W. T. Jones

E. L. Wight, M. D. Gortatowsky, L. T. Fields.

 

January 3, 1880
Mayor—Ed L. Wight                            
Aldermen—John Jackson, W. T. Jones, M. D. Gortatowsky,
J. T. Hester,  W. Gunnison, T. M. Carter.

 

January 3, 1881
Mayor—William H. Wilder
Aldermen—C. M. Mayo, I. J. Brinson, W. A. Strother,

T. Jones, M. D. Gortatowsky, T. N. Woolfolk. Mayor Pro-ten

W. T. Jones. I. J. Brinson died October 2, 1881. No one took his place

 

January 2, 1882
Mayor—William H. Wilder
Mayor Pro Tern.—W. T. Jones.

Aldermen—S. R. Weston, C. M. Mayo, M. D. Gortatowsky, T. Jones, T. N. Woolfolk, W. A. Strother.

 

 

January 1, 1883
Mayor—A. P. Greer

Mayor Pro Tern.—Richard Hobbs.

Aldermen—Nelson Tift, M. D. Gortatowsky, Ed L. Wight,

C. Jones, S. B. Lewis, Richard Hobbs.

 

 

January 7, 1884
Mayor—William H. Wilder
Mayor Pro Tern.—W. T. Jones.

Aldermen—Y. G. Rust, M. D. Gortatowsky, W. A. Strother, W. T. Jones.
 T. N. Woolfolk, S. B. Lewis.

 

 

January  1885
Mayor—W. H. Gilbert
Mayor Pro Tern.—Richard Hobbs

Aldermen—Richard Hobbs, J. G. Stephens, T. M. Carter,

S. Davis, M. D. Gortatowsky, L. T. Fields.

 

 

January 6, 1886
Mayor—William H. Wilder, Mayor Pro Tern.—Richard Hobbs.

Aldermen—Richard Hobbs, J. G. Stephens, A. C. Westbrook,
T. M. Carter, W. E. Hilsman, A. F. Floyd.

 

January 3, 1887
Mayor—T. N. Woolfolk
Mayor Pro-Tern.—Richard Hobbs.

Aldermen—Richard Hobbs, J. G. Stephens, T. M. Carter,. E. Hilsman, A. F. Floyd, A. Sterne.

 

 

January 8, 1888
Mayor—T. N. Woolfolk
Mayor Pro-Tern.—W. T. Jones.

Aldermen—W. 0. Watson, T. M. Carter, W. T.  Joseph Ehrlich,
W. E. Hilsman, W. W. Rawlins.

 

 

 

January 7, 1889
Mayor—H. M. McIntosh

Mayor Pro-Tern.—W. T. Jones.

Aldermen—T. M. Carter, W. T. Jones, Joseph Ehriich.

Ed L. Wight, A. F. Floyd, A. W. Muse.

 

January 6, 1890
Mayor—T. N. Woolfolk                         

Mayor Pro-Tern.—John D. Pope.                    

Aldermen—R. H. Warren, S. B. Lewis, W. W. Rawlins, John D. Pope, Joseph Ehriich.
W. T. Jones. (S. B. Lewis died) June, 1890.)                                            |

 

 

January 5, 1891
Mayor—W. H. Gilbert

Mayor Pro-Tern.—Win. Lockett.

Aldermen—S. W. Gunnison, E. N. Clark, Morris Welosky, Warren. Lockett,
J. C. Cassidy, R. L. Jones.

 

January 4, 1892
Mayor—W. H. Gilbert

Mayor Pro-Tern.—Warren. Lockett.

Aldermen—Warren. Lockett, E. N. dark, Morris Weslosky

J. C. Cassidy, S. W. Gunnison, R. L. Jones.

 

 

January 2, 1893
Mayor—W. H. Gilbert

Mayor Pro-Tern.—Ed L. Wight.

Aldermen—Ed L. Wight, E. N. dark, S. B. Brown, J.

Cassidy, W. W. Pace. S. J. W. Livingston.

 

January 1, 1894
Mayor—W. H. Gilbert

Mayor Pro-Tern.—S. B. Brown.

Aldermen—S. B. Brown, T. N. Woolfolk, R, H. Warren

Joseph Ehriich, S. J. Jones, C. Coffey.

 

 

January 7, 1895
Mayor—Ed L. Wight

Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehriich.

Aldermen—T. M. Carter, Joseph Ehriich, J. C. Cassidy,

N. dark, John R. Whitehead, John D. Pope.

 

 

 

January 6, 1896
Mayor—Ed L. Wight
Mayor Pro-Tern.—John D. Pope
Aldermen—John D. Pope, John B. Whitehead, R. L. Jones,
J. S. Davis, Joseph Ehriich, J. C. Cassidy.

 

 

January 4, 1897
Mayor elected every two years. Three Aldermen each year.
Aldermen—Nelson F. Tift, H. A. Tarver, Jr., J. C. Cassidy—elected.
J. R. Whitehead, John D. Pope, R. L. Jones— remained in office.
J. R. Whitehead, Mayor Pro-Tern.

 

 

January 3, 1898
Mayor—T. N. Woolfolk.

Mayor Pro-Tern.—J. R. Whitehead.

Aldermen—John R. Whitehead, Seigmund Sterne, H. C.

Cox. (H. C. Cox died November 21, 1898.)

 

 

January 2, 1899
Aldermen—H. A. Tarver, A. J. Lippitt, S. Weldon, Jr., J. Cassidy.

Mayor Pro-Tem.—J. R. Whitehead.

 

 

January 1, 1900
Mayor—S. B. Brown
Mayor Pro-Tern.—J. R. Whitehead
Aldermen—J. R. Whitehead, W. W. Rawlins,
R. L. Jones.

 

 

January 7, 1901
Aldermen—A. J. Lippitt, H. A. Tarver, Samuel Weldon
Mayor Pro-Tern.—J. R. Whitehead.

 

 

 

January 6, 1902
Mayor—J. S. Davis
Mayor Pro-Tern.—A. J. Lippitt
Aldermen—R. L. Jones, W. W. Rawlins, Joseph Ehriich.

 

January 5, 1903
Aldermen—H. A. Tarver, John S. Dark, C. W. Rawson.
Mayor Pro-Tern.—H. A. Tarver.

 

 

January 4, 1904
Mayor—A. J. Lippitt.

Mayor Pro-Tern.—H. A. Tarver.

Aldermen—R. L. Jones, Joseph Ehrlich, W. W. Rawlins.

 

 

January 2, 1905
Aldermen—H. A. Tarver, John S. Clark, P. H. Jones
Mayor Pro-Tern.—H. A. Tarver

 

 

January 1, 1906
Mayor—C. W. Rawson
Mayor Pro-Tern.—H. A. Tarver
Aldermen—R. L. Jones, Joseph Ehrlich, W. W. Rawlins.

 

 

January 7, 1907
Aldermen—Jno. S. Clark, A. P. Vason, Morris Weslosky.
Mayor Pro-Tern.—R. L. Jones.

 

 

January 6, 1908
Mayor—H. A. Tarver
Mayor Pro-Tern.— R. L. Jones
Aldermen—W. W. Rawlins, Joseph Ehrlich, R. L. Jones

 

 

January 4, 1909
Aldermen—A. P. Vason, Edwin Sterne, Morris Weslosky
Mayor Pro-Tern.—R. L. Jones.
M. Weslosky resigned April 13, 1909.
J. S. Davis elected April 14, 1909;
resigned April 27, 1909. 
E. H. Kalmon elected April 27, 1909.

 

 

January 3, 1910
Mayor—Nelson F. Tift
Mayor Pro-Tern.—W. W. Rawlins
Aldermen—R. L. Jones, Joseph Ehrlich, W. W. Rawlins.

 

 

January 2, 1911
Aldermen—A. P. Vason,   E. H. Kalmon,  C. R. Gleaton
Mayor Pro-Tern.—W. W. Rawlins.

 

 

 

January 1, 1912
Mayor—H. A. Tarver
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich
Aldermen—W. W. Rawlins, Joseph Ehrlich, R. L. Jones.

 

 

 

 

January 6, 1913
Aldermen—A. P. Vason, E. H. Kalmon, C. R. Gleaton
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich
Maurice W. Tift elected April 1, 1913, to succeed W. W. Rawlins
(died February 7, 1913)

 

 

January 5, 1914
Mayor—H. A. Tarver

Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich
Aldermen—Joseph Ehrlich, R. L. Jones,
M. W. Tift.

 

 

January 4, 1915
Aldermen—E. H. Kalmon, A. P. Vason, C. R. Gleaton
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich.

 

 

January 3, 1916
Mayor— M. W. Tift
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich
Aldermen—Joseph Ehrlich, R. L. Jones, H. A. Peacock.

 

 

January 1, 1917
Aldermen—E. H. Kalmon, A. P. Vason, C. R. Gleaton
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich

 

January 14, 1918
Mayor—M. W. Tift
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich
Aldermen—Joseph Ehrlich, H. A. Peacock, R. L. Jones.

 

 

January 13, 1919
Aldermen—E. H. Kalmon, C. R. Gleaton, A. P. Vason
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich.

 

 

January 12, 1920
Mayor—H. A. Peacock
Mayor Pro-Tern.—Joseph Ehrlich
Aldermen—Joseph Ehrlich, H. A. Tarver, R. L. Jones.
W. B. Haley took office March 24 to succeed C. R. Gleaton
(resigned)

 

January 10, 1921
Aldermen—  B. H. Kalmon, W. B. Haley, Geo. J. Callaway
Mayor Pro-Tem.—Joseph Ehrlich

 

January 2, 1922
Mayor—H. A. Peacock
Mayor Pro-Tem.—E. H. Kalmon    
Aldermen-Thad Huckabee, W. B. Mallard, A. B. McLean

 

 

January 8, 1923
Aldermen—  W. M. Legg, C. W. Rawson, G. G. Warde,
Mayor Pro-Tern.—W. M. Legg

 

January 14, 1924
Mayor - W. M. Legg

Commissioners--  Thad Huckabee, W. B. Mallard, W. M.
Wilder, C. W. Rawson and G. G. Warde, whose
terms as Aldermen had not expired, served during 1924 as
Commissioners under the terms of the bill establishing the
Commission-City Manager form of government.

 

1925-27 E. H. Kalmon

1928-29  W. B. Haley

1930-32  John S. Billingslea

1933-34  E. A. Fry

1935-37  R. F. Armstrong

1938-39  W. J. Collins

1940-47  W. B. Haley

1948-49  J. W. Smith

1950-51  M. B. Peacock

1952-53  E. E. Wetherbee, Jr.

1954-55  J. W. Smith

1956-58  W. F. McAfee

1959     Jim Porter Watkins

1960-63  Asa D. Kelley, Jr.

1964-68  James V. Davis

1968-70  Fred W. Mills

1972-72  Eugene R. Clark, Jr.

1972-73  Motie Wiggins

1973-86  James H. Gray, Sr.

1986-90  Wm. Larry Bays

1990-92  Tommy Coleman

1992-96  Paul Keenan

1996-2004 Tommy Coleman

2004-  Willie Adams, Jr.

 

 

CITY MANAGERS OF CITY OF ALBANY

First meeting of Commission-Manager form of government held on January 14,1924. First City Manager - W. Austin Smith - Served until May 5,1925.

C. Quintard Wright served from May 12,1925 - May 31,1949.

Donald Wolfer served from July 19, 1949 - January 14, 1952.

W. S. Sharman served from April 8, 1952 - January 11,1954.

Cary Burnett served from January 11, 1954 - August 8,1961.

Stephen Roos served from August 8,1961 - March, 1980.

Carl Leavy served from March, 1980 - September, 1985.

Nicholas M. Meiszer served from September 16, 1985 - October 3, 1990.

Keith Chadwell served as Interim from October 3, 1990 - March 4, 1991.

Roy Lane served from March 4, 1991 - February 13, 1996.

Janice Allen Jackson began serving on February 13, 1996  until 2004.

Lem Edwards ( Interim )

Alfred Lott  served from August, 2005 until March 2011

James Taylor (currently serving)