GISA State Basketball Tournament Schedule - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

GISA State Basketball Tournament Schedule

Posted: Updated:

2011 GISA State Basketball Tournament

                     AAA Girls
       Wednesday at John Milledge
Tiftarea 41   Bulloch   40
Westfield  53  Pinewood Christian   44
Deerfield-Windsor 38   John Milledge  26
Trinity Christian 60  Southland  14
 
     Wednesday at Stratford
Stratford  46  Dominion Christian 26
Tattnall Square 52   Atlanta Girls  48  2OT
Mount de Sales  55  Mount Vernon  52
Arlington Christian 60   Holy Spirit  29

                Friday at GSW
Tiftarea  58  Mount de Sales  48  
Tattnall Square  66 Trinity Christian 64    
Arlington Crhistian  72    Westfield  55 
Stratford 36    Deerfield-Windsor  34  

       February 24th at Georgia College
Arlington Christian   58 Tiftarea 46  
Tattnall Square  36    Stratford  29

       February 26th at Georgia College
            Girls AAA Championship   
   Arlington Christian 55  Tattnall Square  39

 

                       AAA Boys
        Thursday at John Milledge
Deerfield-Windsor 72   Westminster  50
Pinewood Christian 63   Sherwood Christian  55
Westfield 59  John Milledge  40
Bethesda 64  Southland   25

            Thursday at Stratford
Arlington Christian  79   Holy Spirit  68
Griffin Christian 56   Weber  38
Mount Vernon 74   Tattnall Square 39
Mount de Sales 78  Community Christian  45

            Saturday at GSW
 Mount Vernon 51  Deerfield-Windsor  44
Bethesda  68  Griffin Christian  46
Mount de Sales 45  Pinewood Christian  41
Westfield  63  Arlington Christian  44

           February 25th at Georgia College
Mount Vernon 61   Mount de Sales    33
Bethesda   65  Westfield  31

           February 26th at Georgia College
                 AAA Boys Championship
              Mount Vernon 52 Bethesda   42

                               AA Girls
            Wednesday at Terrell Academy
LaGrange 56    Fullington  46
Brookwood 63   Flint River  44
Christian Heritage 69   Valwood  49
Terrell Academy 53   Heritage  48

            Wednesday at Middle Georgia
Curtis Baptist 43   Covenant  25
Brentwood 32   Robert Toombs  23
Briarwood  44  Frederica  29
Gatewood 51  FPCA  24

             Friday at Middle Georgia
Christian Heritage  60   Curtis Baptist  59
Gatewood  47  Brookwood  44 
LaGrange  50   Briarwood   40
Terrell Academy  38     Brentwood  18  

             February 24 at Georgia College
Terrell Academy  73  Christian Heritage 64
Gatewood  53    LaGrange  34

            February 26 at Georgia College
                  AA Girls Championship
          Terrell Academy 43  Gatewood  41
                            
                            AA Boys
              Thursday at Terrell Academy
Furtah Prep 68   Valwood  48
Heritage  49   SGA  43  OT 
LaGrange 74   Fullington  48
Brookwood 61   Christian Heritage  31

             Thursday at Middle Georgia
Curtis Baptist 64   Brentwood  47
Frederica  61  CFCA   47 
FPCA  61  Piedmont  24 
Covenant  43   Robert Toombs  36

             Saturday at Middle Georgia
LaGrange  56  Curtis Baptist   53 
Covenant  59  Heritage  21
FPCA  44   Furtah Prep  27 (FPCA disqualified from state for ineligible player)
Frederica  60   Brookwood  44

             February 25th at Georgia College
Frederica  57  LaGrange 53
Furtah Prep 55  Covenant 53

             February 26h at Georgia College
                    AA Boys Championship
                 Frederica  55  Furtah Prep  54

                        A Girls
          Wednesday at ABAC
Georgia Christian  47  Heirway Christian 27 
Oak Mountain 67  Randolph-Southern  57

           Wednesday at Thomas Jefferson
Nathanael Greene  53  Heritage Christian 48
Westminster Christian 60   Twiggs  24
David Emanuel 68  New Birth  24
Thomas Jefferson 59   Memorial Day  29

              Friday at ABAC
Oak Mountain 43  Nathanael Greene  15
Westwood  50  Thomas Jefferson 46
David Emanuel 55  Georgia Christian  33
Crisp Academy 63  Westminster Christian  30

             February 24th at Georgia College
 Crisp Academy 68  Oak Mountain  31
 Westwood  35  David Emanuel  30

            February 26th at Georgia College
                  A Girls Championship 
            Crisp Academy  52  Westwood  37

                        A Boys
               Thursday at ABAC
Oak Mountain   66  Crisp Academy  41
Westwood  59   Solid Rock  41
Dawson St 102   Randolph-Southern  27
Georgia Christian 71  Lafayette Christian  30

              Thursday at Thomas Jefferson
David Emanuel  49 Westminster Christian  36
Nathanael Greene  80  Twiggs   60
Memorial Day  81  John Hancock  43
Thomas Jefferson  85  Providence Christian  57

                    Saturday at ABAC
Dawson Street  64  David Emanuel  49
Thomas Jefferson  55   Westwood  51  4OT
Memorial  73  Oak Mountain   66
Georgia Christian  60   Nathanael Greene  44

                   Feb. 25th at Georgia College
Dawson Street  68  Georgia Christian  50
Memorial Day  78   Thomas Jefferson  54 

              Feb. 26th at Georgia College
                       A Boys Championship
       Memorial Day79  Dawson Street  74  OT


 


          
 

Powered by WorldNow