One More Game - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

One More Game

December 19, 2006

There's still one high school football game to be played this year.

The GACA North/South All-Star Football Classic will be held December 29th at Memorial Stadium in Columbus.

The game is set to kick off at 2 pm.

Each region will send 40 players to the game.

South Georgia is represented with the likes of Emmanuel Taylor from Early County, Ryan Herrington from Lee County, and Devaris Leonard from Lowndes.

Tift County will send Israel Troupe and Charlie Edwards.

Valdosta is represented Lawrence McCoy, and Michael Adams goes for Randolph Clay.

feedback: sports@walb.com


South

Player-Grade/School

Position

Stat Summary/Other Awards

Tanner Strickland-13
Berrien
1-AA

OL

TDRu 4, TDC 4. Other awards: All-Region. 6th ranked offensive guard.

Zeke Rozier-13
Bleckley County
4-AA

RB

Brandon Collins-13
Brantley County
2-AA

WR,DB

Adam House-13
Camden County
3-AAAAA

DE

Rennie Moore-13
Camden County
3-AAAAA

DL

Patrick Grant-13
Carver, Columbus
2-AAA

LB,DE

Quam Hancock-13
Coffee
1-AAAAA

DB

Vance Cuff-12
Colquitt County
1-AAAAA

DB

Thomas Barns-12
Dublin
3W-AA

RB,LB

Tyler Josey-13
Dublin
4-AA

DL

Emmanuel Taylor-13
Early County
1-AA

QB

PA 316, PC 190, TDC 26, Int 8, TotP 2676, RA 162, RY 885, TDRu 19, Gm/S 13, 40D 4.50, Bnch 250, Cln 250, Sqt 465. Other awards: 2005 2nd team all Region

Travis Fleming-13
Fitzgerald
1-AA

OL

Bobby Rainey-13
Griffin
4A-AAAA

RB,DB

TDC 5, Int 1, TotP 275, Rec 2, RecY 85, TDRc 1, RY 1375, TDRu 20, BlkG 90, RY 5040, 40D 4.50, Bnch 325, Cln 275, Sqt 505. Other awards: all state,all comcast,mvp

Antwane Greenlee-13
Hardaway
2-AAA

OL,DL

BlkG 85, TotT 1, SolT 0, Int 0, Sk 0, FF 0, TFL 0, Rec 3, RecY 45, TDRc 0, YAC 0, BlkG 80, TotT 35, SolT 27, Sk 3, FF 1, TFL 5, PBU 0, Gm/S 7, Gm/C 37, 40D 5.10, Bnch 330, Cln 260, Sqt 510. Other awards: Columbus Ledger-Enquirer All Bi-City 1st Team Columbus Ledger-Enquirer Dandy Dozen Selection Prep Sport All-American Prep Sport All Star Team Selection

Dequan Bembry-13
Hawkinsville
2A-A

DB,WR

TotT 45, SolT 28, Int 1, PBU 12, KR 10, TotKR 252, PR 15, TotPR 383, TotT 92, SolT 48, Int 7, PBU 23, Gm/S 7, Gm/C 34, 40D 4.50, Bnch 275, Cln 265, Sqt 405, VJ 31.

Ben Collins-12
Houston County
1-AAAAA

TE

Eric O'Neal-12
Houston County
1-AAAAA

RB

John Keye-13
Jackson
4A-AAA

WR

Ryan Herrington-13
Lee County
1-AAAA

OL

Cornelius Barham-13
Liberty County
3A-AAA

DL

Devaris Leonard-13
Lowndes
1-AAAAA

DL

Allen Bailey-12
McIntosh County Academy
2-AA

LB,RB

Deonta Jordan-12
Northside, Warner Robins
4B-AAAA

LB,RB

RA 23, RY 96, TDRu 6, TotT 40, SolT 25, Int 15, Sk 1, TFL 1, Gm/S 15, Gm/C 55, Bnch 345, Cln 305, Sqt 450.

Jacobi Rodriguez-12
Northside, Warner Robins
3S-AAAA

QB

Bryan Ellis-12
Peach County
4B-AAA

QB

Dion Armstrong-13
Peach County
4B-AAA

DL

Robby Taylor-13
Perry
4B-AAA

LB

TotT 195, SolT 126, Int 2, Sk 2, FF 1, TFL 1, Gm/C 30, 40D 4.47, Bnch 360, Cln 280, Sqt 505, VJ 26.

Michael Adams-12
Randolph-Clay
1-AA

LB

TotT 105, Gm/S 10, 40D 4.57. Other awards: 05 Region Defensive Player of the year. All-State in 05

Bruce Figgins-13
Shaw
2-AAA

TE,DE

Rec 8, RecY 115, TDRc 2, BlkG 92.6000, Gm/S 8, Gm/C 30, 40D 4.70, Bnch 320, Cln 285, Sqt 500. Other awards: 2nd Team All Bi-City selection by the Columbus Ledger-Enquirer last year as a junior, Dandy Dozen selection by Columbus Ledger-Enquirer snior year, and pre-season all state team for 3A by Georgia Football Magazine.

John Knox-12
Statesboro
2-AAAA

DB, WR

Justin Houston-12
Statesboro
2-AAAA

DE

Dontavian Bogan-13
Thomas County Central
1-AAAA

DB

Charlie Edwards-12
Tift County
1-AAAAA

P/K/PK

Israel Troupe-13
Tift County
1-AAAAA

WR

Lawrence McCoy-13
Valdosta
1-AAAAA

OL

Bryan Buford-13
Warner Robins
1-AAAAA

LB,DB

TotT 55, SolT 37, Int 0, Sk 1, FF 2, TFL 6, TotT 265, SolT 152, Int 2, Sk 6, FF 5, TFL 25, PBU 5, Gm/S 6, Gm/C 33, 40D 4.50, Bnch 295, Cln 275, Sqt 500, VJ 32. Other awards: 2005 All Houston County - 1st team 2005 All Middle GA - 2nd team 2006 Preseaon AAAAA All State

Robert Luciano-13
Warner Robins
1-AAAAA

OL, DL

Gm/S 6, Gm/C 33, 40D 5.00, Bnch 345, Cln 315, Sqt 595, VJ 29. Other awards: 2005 All Houston County - 1st team 2005 All Middle GA - 2nd team

Roscoe Walls-13
Washington County
3B-AAA

RB

Shaquan Hicks-12
Washington County
3B-AAA

OL

Fernando Pitts-13
Westside, Macon
4B-AAAA

RB

 

 

North

John Douglas-13
Aquinas
7-A

RB

Rennie Curran-12
Brookwood
8-AAAAA

LB, RB

TotT 58, SolT 37, Sk 5.5, FF 1, TFL 3, Gm/S 4, Gm/C 30. Other awards: All State Player as a Junior. All Gwinnett as a soph. Gwinnett LB of the year as a Junior. Has led Gwinnett County in tackles for 2 consecutive years. Hold Gwinnett record for tackles in a season with 194 in 2005. University of Georgia committment

Trey Hunsucker-13
Buford
6B-AA

LB

Hoppo Joseph-12
Campbell
5-AAAAA

RB

Sam Palmer-13
Campbell
5-AAAAA

DL

Jerrard Tarrrant-12
Carrollton
6-AAA

WR,DB

Ryan Lee-12
Carrollton
6-AAA

OL, DE

Joseph Gilbert-13
Cartersville
6-AAA

OL

Lyle Allen-12
Cartersville
6-AAA

QB

Jonathan Massaquois-13
Central Gwinnett
8-AAAAA

LB

Nicolai Schwarzkopf-12
Chamblee
5B-AAA

TE, DE

Rec 10, RecY 226, TDRc 4, YAC 81, BlkG 95, TotT 12, SolT 8, Sk 1, Rec 31, RecY 512, TDRc 5, YAC 165, BlkG 90, TotT 42, SolT 24, Sk 5, FF 3, TFL 5, PBU 4, Gm/S 7, Gm/C 32, 40D 4.63, Bnch 320, Cln 270, Sqt 415, VJ 27.5000. Other awards: Captain Senior Year AAA Preseason Academic All-State Team - Georgia High School Football Magazine * Georgia's Super 75 - Georgia High School Football Magazine * 1st Team Offense, Preseason All-County - DeKalb Neighbor * Top 25 Seniors, DeKalb County - DeKalb Neighbor * DeKalb/Rockdale Super 11 - Atlanta Journal-Constitution 4 yr letterman (2 yr track) 3 yr two-way starter Named 1st team all-area by Dunwoody Crier 2005 Named 2nd team all Dekalb/Rockdale counties by AJC 2005 Two-way player award 2005 Most improved award by team 2004 Presidential Community Service Award 2006 (for public service hours at Decatur Cooperative Ministry)

Roddy Jones-12
Chamblee
5B-AAA

RB, DB

Rec 2, RecY 26, YAC 16, RA 154, RY 1155, TDRu 21, TotT 7, SolT 5, PBU 1, KR 6, TotKR 214, Rec 22, RecY 231, YAC 158, RA 712, RY 4434, TDRu 64, TotT 31, SolT 14, Int 1, PBU 5, KR 26, TotKR 769, Gm/S 7, Gm/C 38, 40D 4.42, Bnch 320, Cln 275, Sqt 500, VJ 32. Other awards: ~ 3 Year Starter/Letterman (Football); 3 Year Starter/Letterman (Baseball-CF) ~ DeKalb Neighbor Athlete of the Week: 2004, 2005, 2006 ~ Bowen Homebuilders/Fox 5 Sports High School Player of the Week: 2004 ~ Kroger/"680 the Fan" High School Player of the Week: 2005 ~ Atlanta Journal-Constitution Player-of-the Week: 2006 ~ Friday Night Football Guide Player-of-the-Week: 2006 ~ 1st Team All-DeKalb County - DeKalb Touchdown Club: 2004, 2005 ~ 1st Team All-DeKalb County - DeKalb Neighbor Newspaper: 2004, 2005 ~ 1st Team All-DeKalb/Rockdale Counties - Atlanta Journal-Constitution: 2004, 2005 ~ AAAA All-State Honorable Mention - Atlanta Journal-Constitution: 2004, 2005 ~ DeKalb/Rockdale Counties Offensive Player of the Year - AJC: 2005 ~ Inaugural 1st Team All-Area - The Dunwoody Crier: 2005 ~ Leading Rusher in DeKalb County: 2004 ~ 2nd Leading Rusher in DeKalb County: 2005; 2nd in Touchdowns: 2004, 2005 ~ Chamblee Bulldogs Rookie of the Year: 2003 ~ Chamblee Bulldogs Most Valuable Player: 2004, 2005 ~ Chamblee Bulldogs 1000 Lb. Weightlifting Club (Bench, Clean, Squat): 2006 ~ 4th Place - GACA Regional Weightlifting Tournament: 2006 ~ All-DeKalb County Baseball Honorable Mention: 2006

Darius Nall-12
Chapel Hill
5B-AAAA

DE, TE

Rec 9, RecY 91, RA 19, RY 182, TDRu 2, BlkG 82, TotT 64, SolT 47, Sk 10.5000, FF 1, TFL 12, PBU 1, 40D 4.50, Bnch 375, Cln 265, Sqt 425. Other awards: All County 2005

T J Greenstone-12
Collins Hill
7-AAAAA

DL,  OL

Other awards: All-Gwinnett County - Second Team 2005 Gwinnett County Player-Of-The-Month 2005 Gwinnett County Player-Of-The-Month 2006

T.J. Hurless-12
Collins Hill
7-AAAAA

OL

Cole Brodie-13
Dacula
8A-AAAA

WR

Logan Walls-13
Dawson County
8B-AA

DL

Desmond Steward-12
Douglas County
5B-AAAA

LB,RB

TotT 46, Gm/S 3.

Chas Henry-13
East Paulding
5A-AAAA

P/K/PK

Devon Reed-12
Flowery Branch
7B-AAA

WR,DB

Charles (CJ) Wood-12
Gainesville
7B-AAA

OL

Blk G 87, Blk G 83.

Nick Claytor-13
Gainesville
7B-AAA

OL

Blk G 85, Blk G 82. Other awards: Atlanta QB Club Lineman of month for OCT 2006.

Dexter Barnett-13
Grady
5B-AAA

RB,DB

Rec 15, RecY 276, TDRc 3, RA 75, RY 688, TDRu 6, TotT 23, SolT 12, Int 3, PBU 9, KR 9, TotKR 289, PR 16, TotPR 356, Gm/S 8, Gm/C 21, 40D 4.50, Bnch 325, Cln 225, Sqt 385, VJ 35. Other awards: AJC Super 112006,All City 2005, Most Outstanding Off.Back

Brandon Nolley-13
Hancock Central
7-A

WR,QB

Adam Cordell-13
Hart County
8-AAA

OL

BlkG 85, BlkG 85, Gm/S 10, Gm/C 25, 40D 5.30, Bnch 330, Cln 275, Sqt 450, VJ 23. Other awards: all north east Ga, Wendy's Heisman Canidate, top 10% in class

Shane McCord-12
Hart County
8-AAA

DL

TotT 145, SolT 95, Sk 12, FF 3, TFL 18, TotT 250, SolT 160, Sk 20, FF 5, TFL 30, Gm/S 3, Gm/C 24, 40D 5.10, Bnch 355, Cln 275, Sqt 485, VJ 25. Other awards: All Northeast GA Region 8 top pick Honorable mention All state 2005,

David Blaylock-13
Lassiter
6A-AAAAA

WR

Darrell Norman-12
Lincoln County
7-A

RB

Lonnie Burton-13
McEachern
5-AAAAA

DB

Ted Laurent-12
McEachern
5-AAAAA

DL

Other awards: 1st team All-State 2005 Season AJC Super 11 2006 pre-season Cobb Touchdown Club defensive lineman of the year 2005, 2006

Seth Satterfield-13
North Hall
7A-AAA

DB

Phillip Davis-13
Peachtree Ridge
7-AAAAA

DB

Branden Shepperd-13
Rockdale County
8B-AAAA

DB

Tymon Hudson-12
Rome
7-AAAA

DL,RB

Austin Kelly-12
South Cobb
5-AAAAA

WR

Dorian Wood-13
South Cobb
5-AAAAA

LB

Patrick Wilson-12
St Pius X
6-AAAA

OL

Charles Bay-12
Wheeler
6A-AAAAA

DE

Chris Nesbitt-13
Wheeler
6A-AAAAA

LB