Rams celebrate a record year of athletic and academic achievement - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

Rams celebrate a record year of athletic and academic achievement

April 28, 2005

Albany - For the second straight year, Albany State has won the Southern Intercollegiate Athletic Conference all-sports trophy.

It should come as no surprise after Golden Ram athletic teams won SIAC record six conference titles this year.

Thursday night it was time to reward all the athletes and coaches who have put in all of the long hours practicing, playing and most important studying for their classes.

Uyl Joyner, who led the Rams to conference title in football and the regular season title in basketball, is the male athlete of the year.

Verniece Graham, a member of the SIAC champion softball team, is the female athlete of the year.

One man who also deserves mention is athletic director John I. Davis who took over an athletic department in chaos five years ago and has turned into a champion on the athletic field and in the classroom.

John I. Davis said "It is no secret that when I returned to the University back in 2000 that we were on probation and the men's basketball team was at the bottom and all of that now is at the very top."

The Albany State softball team is waiting for the D-II regionals and several members of the men's and women's track teams have good chances of winning national titles at the NCAA Division II Track and Field meet at the end of May.

Award Winners


Albany State University Female Athlete of the Year

Verniece Graham


Albany State University Male Athlete of the Year

Uyl Joyner



Baseball


AWARD

RECIPIENT

Best Offensive Player

Tyrone Mingle

Best Defensive Player

Tyrone Mingle

Best Defensive Player

Udeme Umana

Best Pitcher

Anthony Hunter

Most Homeruns

Eric Love

Most Improved

Chauncey Ward

RBI King

Chase Josey

Captains Award

Eric Love

Captains Award

Udeme Umana

New Comer of the Year

Tyrone Mingle

Most Stolen Bases

Udeme Umana

Freshman of the Year

Brandon Griffin

Coaches Award

Brandon Smith

Coaches Award

Cedric Gibson



Women’s Basketball


AWARD

RECIPIENT

Most Outstanding Player

Quinita Morrow

Leading Rebounder

Quinita Morrow

Most Improved Player

La’Toya Coard

Best Defensive Player

Shernika Powell

Hustle Award

Cydney Smith

Assist Leader

Cydney Smith

Leading Scorer

Shalisha Zinnamon

Coaches Award/Dedication

Aldrany Peak



Softball


AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Player

Verniece Graham

Best Offensive Player

Verniece Graham

Most Improved Player

Amber Hanna

Best Defensive player

April MacNeil

Most Dedicated

April MacNeil

Hustle Award

Kala Williams

Pitcher’s Award

Corinna Garcia






Volleyball


AWARD

RECIPIENT

Most Outstanding Player

Eshovo Amune

Most Improved Player

Carleeza Garrett

Coaches Award/Dedication

Alona Brinson

Most Valuable Player

Janel Herring

Best All Around Player

Verniece Graham

Best Defensive Player

Morgan Boyd


Tennis


AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Player

Ebonye Jones

Most Improved Player

Victoria Lockhart

Senior Award

Tiffany Odom


Football


AWARD - OFFENSE

RECIPIENT

Most Valuable Offensive Player

Uyl Joyner

Most Improved Player

Antwan Andrews

Best Wide Receiver

Ray Jackson

Best Offensive Lineman

Rodney Magwood

Best Offensive Back

Uyl Joyner


AWARD - DEFENSE

RECIPIENT

Most Valuable Defensive Player

Demetrius Isom

Most Valuable Defensive Player

Sentel Harris

Most Improved Player

Frank Turner

Best Defensive Back

William Felton

Best Defensive Back

Jermaine Collins

Best Lineman

Walter Curry

Best Linebacker

Demetrius Isom

Best Linebacker

Sentel Harris


AWARD – SPECIAL TEAMS

RECIPIENT

Most Valuable Player – Special Team

Rodney Magwood

Most Valuable Player – Special Team

Marcus Jefferson

Most Valuable Player – Special Team

Luther Newton


AWARD

RECIPIENT

Highest Grade Point Average

Romeo Montez

Highest Grade Point Average

Marcus Jefferson


Names Called Only!

ALL AMERICAN TEAM (1st & 2nd Team)

Edward Harper

Rodney Magwood

Walter Curry
















Cheerleading


AWARD

RECIPIENT

Cheerleader of the Year Award

Brittany Edmondson

Most Spirited

Tiffany Mitchell

Most Improved

Daphne Fordham

Most Dedicated

Brittany Edmondson

Highest Grade Point Average

Yoshana Jones

Leadership Award

Brandi Amos

Coaches Award

Ashley Rucker

Most Outstanding

Jasmine Jordan

Captain’s Award

Shanae Dunnaway

Captain’s Award

Kimberly Bush

Newcomer of the Year Award

Denisha Wise


Men’s Basketball


AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Player

Nick Wallery

Best Defensive Player

Jarrett Mathis

Most Improved

Mack Hardwick

Coaches Award

Tyrone Evans

Mr. Basketball

Nick Wallery

Leadership Award

Uyl Joyner

Best Offensive Player

Frank Pinson

New Comer of Year

Gabriel Lee

Best Rebounder

Travon McGruder

Participation Plaque

Alvin Ray Jackson

Participation Plaque

Marcus Dixon

Participation Plaque

Kirk Bland


Cross Country


AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Male Athlete

Marcus Jackson

AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Female Athlete

Teosha Johnson





Women Track and Field


AWARD

RECIPIENT

Best Freshman - Track

Kayla Washington

Best Freshman - Field

Levern Spencer

Most Improved

Jana Mrozskova

Most Valuable Track

Tamika Kitchen

Most Valuable Field

Niki Giles

The Woman Award

LaSheena Rice

Come Back Of The Year

Tiffany Peterson

Most Outstanding Senior

LaSheena Rice

Most Outstanding

Levern Spencer


Men Track and Field


AWARD

RECIPIENT

Best Freshman

Joe Haynie

Most Improved

Robert Washington

Most Valuable Track

Marcus Jackson

Most Valuable Field

Scotty Pittman

The Man Award

Brandon Roulhac

Come Back Of The Year

Charles Love

Most Valuable Event

Greg Bolden

Most Outstanding Senior

Sterling Gray

Most Outstanding Senior

Solomon White



2005 ACADEMIC AWARDS



Baseball

Stanley Bell 3.26

Diante Blanton 3.04

Jordon Cambron 3.87

Brandon Smith 3.23

Udeme Umana 3.23

Chuncey Ward 3.37

Willie Watkins 3.32


Men Basketball

Travon McGruder 3.17

Thomas Pinson 3.10


Football

Gregory Bethea 3.15

Marvin Broadwater 3.06

James Harris 3.00

Marcus Jefferson 3.18

Romeo Montez 3.27

Roderick Whipple 3.00


Volleyball

Morgan Boyd 3.51





Women’s Track & Field

Marteela Colbert 3.41

Jana Mrozkova 3.69

Jasmine Peck 3.11


Softball

Shari Golden 3.00


Tennis

Terri Sherman 3.60


Women’s Basketball

Courtney Chapman 3.63

Stephanie Cody 3.57

Shannon Grant 3.75

Shernika Powell 3.01


Men’s Track & Field

Natakki Dasent 3.66

RaDonye Douglas 3.19

Brandon Roulhac 3.59


Cheerleaders

Jessica Dorsey 3.21

Kimberly Bush 3.28

Sheneka Turner 3.02

Denisha Wise 3.08

feedback: news@walb.com

Powered by WorldNow