GHSA Boys Friday State Track Results - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

GHSA Boys Friday State Track Results

May 14, 2004

 (Jefferson-AP) -- Results of the 2004 Georgia High School Association Boys State Track and Field Championships on Friday:

 Class AAAAA 3200-meter run- 1, Ryley Miller, South Gwinnett, 9:27.76. 2, Jesse Marino, Collins Hill, 9:29.08. 3, Sam Bryfczynski, Walton, 9:33.54. 4, Charlie Dickhaus, Walton, 9:35.77. 5, Fredrick Cameron, Pope, 9:42.78. 6, Bradley Morris, Starr's Mill, 9:47.82.

Team scoring -1, Brookwood, 42. 2, Marietta, 20. 3, Lovejoy, 14. 4, tie, Walton, 12, and South Gwinnett, 12. 6, tie, Lee Co., 10, Wheeler, 10, Redan, 10, and Oconee Co., 10. 10, tie, Carver, Columbus, 8, Lassiter, 8, and Shiloh, 8.

Class AAAA 3200-meter run - 1, James Rafferty, Marist, 9:43.14. 2, Bo Brawner, South Forsyth, 9:47.68. 3, Nicholas Sterghos, Habersham Central, 9:56.05. 4, Matt Koven, Woodward Academy, 10:04.26. 5, Miguel Mota, Greenbrier, 10:08.23. 6, Masato Kan, Columbus, 10:08.60.

Team scoring - 1, Marist, 40. 2, Chapel Hill, 33. 3, Hiram, 24. 4, South Forsyth, 16. 5, tie, Clarke Central, 14, Jordan, 14, and Woodward Academy, 14. 8, Greenbrier, 12. 9, tie, Cedar Shoals, 8, Sandy Creek, 8, and Gordon Central, 8.

Class AAA 3200-meter run - 1, Charles Slick, Lovett, 9:43.15. 2, Matt Kinsel, Cartersville, 10:01.35. 3, Kevin Haynie, Stephens Co., 10:14.56. 4, Marquis Pope, Banneker, 10:23.66. 5, Bobby Ralston, Grayson, 10:27.36. 6, Christopher Holland, Thomasville, 10:28.52.

Team scoring _ 1, Carrollton, 26, 2, Monroe, 23. 3, tie, Banneker, 20, and Franklin Co., 20. 5, Westover, 18. 6, Stephens Co., 14. 7, Mary Persons, 12. 8, Lovett, 11 1/2. 9, tie, Dublin, 10, and Elbert Co., 10.

Class AA 3200-meter run- 1, Nick Stephens, Grady, 9:40.18. 2, Casey Grambling, Blessed Trinity, 9:55.93. 3, Brightman Thomas, Darlington, 10:10.57. 4, Taylor Nilan, Wesleyan, 10:18.38. 5, Scott Smith, Greater Atlanta Christian, 10:18.89. 6, Ashley Smith, Brantley Co., 10:28.26.

Team scoring- 1, Greater Atlanta Christian, 25. 2, tie, Early Co., 24, and Blessed Trinity, 24. 4, Grady, 18. 5, Brooks Co., 16. 6, Morgan Co., 14 1/2. 7, Charlton Co., 14. 8, Southeast Bulloch, 12. 9, tie, Calhoun, 10, and Greenville, 10.

Class A 3200-meter run- 1, Will Bonn, Landmark Christian, 9:38.18. 2, John Burbank, Galloway, 10:27.36. 3, Brett Lewis, Landmark Christian, 10:27.72 4, Enrique Sanchez, Atlanta, 10:36.23. 5, Seth Deaton, Athens Academy, 10:39.74. 6, Gary Saxon, Commerce, 10:44.57.

 Team scoring - 1, Landmark Christian, 36. 2, Atlanta International, 22. 3, Jefferson, 20. 4, tie, Jenkins Co., 19, and Commerce, 19. 6, Athens Academy 18. 7, Central, Talbotton, 16. 8, tie, Brookstone, 14, and Pelham, 14. 10, Temple, 13.

posted at 9:30pm by roberth@walb.com

Powered by WorldNow