State High School Basketball Pairings - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

State High School Basketball Pairings

February 16, 2004

2004 First Round State High School Basketball Pairings

1-AAAAA vs 2-AAAAA
at Tift Co. High School, Feb. 20th-21st

Friday  Jonesboro  62
 Lowndes  29  girls
Friday  Morrow    61
 Valdosta    55   boys
Friday  Westside-Macon  55
  Coffee     46   girls
Friday  Tift Co.   60
  Jonesboro   56  boys
Saturday Houston Co.   63
Tift Co.  55      girls
Saturday Coffee 72 Henry Co. 69 boys
Saturday Mt. Zion-Jonesboro   37
Colquitt Co         34    girls
Saturday Lowndes 55 Warner Robins 30 boys

1-AAAA vs 2-AAAA
at Crisp Co. High School, Feb. 20th-21st

Friday Kendrick   69
Crisp Co.     54 girls
Friday  Griffin   71
Ware Co.   55  boys
Friday

Thomas Co. Central 63
 Harris Co.   53    OT girls

Friday Dougherty    79
Kendrick      51 boys
Saturday Shaw      49
Cairo     35  girls
Saturday  Troup   62
  Crisp Co.  48  boys
Saturday  Columbus   74
Dougherty      39 girls
Saturday Cairo  51 
Spencer    35  boys

1-AAA vs 2-AAA
at Thomasville High School, Feb. 20th-21st

Friday

Richmond Hill  42
Monroe       37  g
irls

Friday Thomasville  54
Liberty Co.    53 
Friday Westover 31 
 Screven Co.    25  girls
Friday Westover 82
South Effingham   55  boys 
Saturday

Fitzgerald 54
Tattnall Co. 70 boys

Saturday

Worth Co. 69
Swainsboro 49 boys

Saturday

Thomasville 74
 Appling Co. 41 girls

Saturday Monroe 46
Richmond Hill    43  boys


1-AA vs 2-AA
at Mitchell-Baker High School, Feb 20th-21st

Friday Brantley Co.   45
Americus       27  girls
Friday Early Co. 58
 Irwin Co.  44 boys
Friday Randolph-Clay 81
Brooks Co.  38  girls
Friday Randolph-Clay  98
 Bacon Co.      65boys
Saturday

Pierce Co. 45
Early Co. 31  
girls

Saturday

Mitchell-Baker 82
Pierce Co. 60 boys

Saturday

Terrell Co. 72
Charlton Co. 46 girls

Saturday

Terrell Co. 67
Brantley Co. 39 boys

1-A vs 2-A
at Atkinson Co. High School, Feb. 20th-21st

Friday

Pelham 41
Taylor Co. 66 girls

Friday Calhoun Co.   58
Pelham    45    boys
Friday

Atkinson Co. 42
Miller Co.  40 girls

Friday

Seminole Co. 63
Miller Co.  40 boys

Saturday

Calhoun Co. 57
Echols Co. 50 girls

Saturday  Central-Talbotton    69
 Clinch Co.    65    boys
Saturday

Seminole Co.           53
 Central-Talbotton   37   girls

Saturday  Taylor Co.   79
Echols  Co.   72 boys

GISA AAA Boys State Tournament

Thursday at Deerfield-Windsor 70
 Riverside Military  69
Stratford Mount de Sales 48
Westminster 30
George Walton 28
Stratford 26
First Presbyterian 72
Augusta Prep  44
Thursday  Tattnall Square 70 
Augusta Christian 49
at Tattnall North Cobb Christian 61  
Southland      38
Square Westfield 79
Fellowship Christian 68
Dominion Christian  66
Sherwood Christian 50
Saturday at Tattnall Square  52
Westfield 46
FPD George Walton    48
Deerfield-Windsor   39   OT
Dominion Christian 51
Mount de Sales   43
First Presbyterian 52
 North Cobb Christian   41
Feb. 26th at Tattnall Square vs Dominion Christian 5:30pm
Georiga Coll. George Walton vs FPD 8:30pm

Feb. 28th at Georgia College

Boys Championship Game 7:15pm

GISA AAA Girls State Tournament

Wednesday at Sherwood Christian 46
Arlington Christian   41
Tattnall Square Southland 55 
Eagles Landing  45
George Walton 39 
Tattnall Square 22
Deerfield-Windsor 72
Dominion Christian  14 
Wednesday at  First Presbyterian 57
 John Milledge  46
Stratford Stratford 50
Augusta Christian  32
North Cobb Christian 37
Westfield 35
Central Fellowship 42
Augusta Prep  26
Friday at   First Presbyterian  44
 North Cobb Christian  36
FPD

George Walton   42
Sherwood Christian   27

Deerfield-Windsor 48 
Stratford     20
Central Fellowship 40
 Southland   28
February 26th FPD vs Deerfield-Windsor 4:00pm
at Georgia College George Walton vs Central Fellowship 7:00pm
February 28th at
Georgia College
Girls Championship Game 5:30pm

GISA AA Boys State Tournament

Thursday at Curtis Baptist 61 
Tiftarea 50
Middle Georgia Georgia Christian 61
Gatewood 44
Brentwood 73
Randolph-Southern 47
Brookwood 45
Briarwood  36
Thursday at LaGrange 69
Robert Toombs  60
Brewton-Parker Memorial Day 51
Flint River  35
West Ga. Christian 45
Citizens Christian  42
Pinewood Christian 63
Monroe Academy   43
Saturday at

West Ga. Christian 40
 Curtis Baptist    35

Brewton-Parker Brentwood 58
 LaGrange   46
Memorial Day  56
Brookwood  50
Pinewood Christian 62
 Georgia Christian   46
Friday at West Ga. Christian vs Pinewood Christian 5:30pm
Georgia College Brentwood vs Memorial Day 8:30pm
Saturday at Georgia College Boys Championship Game 3:45pm


GISA AA Girls State Tournament

Wednesday at

 Crisp Academy 40 Briarwood 25
Middle Georgia  Nathanael Greene 46 Tiftarea 36
Brentwood 51  Ga. Christian 32
Terrell Academy 64 Gatewood 49
Wednesday at Fullington 55  Trinity Christian  49
Brewton-Parker Citizens Christian 62 Heritage 30
LaGrange 56  Robert Toombs 26
Pinewood Christian 35 Flint River   23
Friday at LaGrange vs Crisp Academy 4:00pm
Brewton-Parker Brentwood 53
 Fullington
   28
  Citizens Christian   45
  Terrell Academy  41
Pinewood Chrisitan 57 Nathanael Greene 22
February 27th LaGrange vs Pinewood/NGreene winner 4:00pm
at Georgia College Brentwood vs Citizens Christian 7:00pm
February 28th at Georgia College Girls Championship Game 2:00pm