Golden Rams celebrate another banner season - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

Golden Rams celebrate another banner season

April 30, 2003

Albany State tonight handing out more than three hundred trophies and plagues at the Golden Rams annuall all-sports banquet.

The Golden Rams honoring three S.I.AC. conference champions in the volleyball, men's track and baseball team--which just won their third straight conference title.

Albany State also honoring basketball guard Flem Tucker named most valuable player in the S.I.A.C..

Head basketball coach and athletic director John I. Davis says all the hardware handed out tonight shows the Albany State athletic program is strong and will grow even stronger in the future.

John I. Davis said "I hate to for anyone to use the language that you are building. I don't like that language. We are not building and we are not rebuilding. It has never been torn down."

The big award winners were track and field's Nathaniel Roberson and volleyball star Janelle Herring who were named the male and female athletes of the year at Albany State.

Complete List of  Award winners

Baseball

AWARD

RECIPIENT

Best Pitcher

Tyrell Moore

Best Offensive Player

Dustin Lewis

Best Defensive Player

Ronnie Richardson

Most Homeruns

Dedrick Murphy

Most Improved

Wesley Bowers

RBI King

Eric Jones

Captains Award

Dedrick Murphy

New Comer of the Year

Keaton Smith

Most Stolen Bases

Ronnie Richardson

Freshman of the Year

Floyd Patterson

Coaches Award

Marquis Chachere

Participation Award

Stanley Bell

Participation Award

Luis Casado

Participation Award

Anthony Hunter

Participation Award

Germaine Johnson

Participation Award

Jonathan Jones

Participation Award

Edwin Mackey

Participation Award

Titus Mallory

Participation Award

Moises Payamps

Participation Award

David Pollard

Participation Award

Arthur Rosier

Participation Award

Brandon Smith

Participation Award

Damien Toliver

Participation Award

Udeme Umana

Participation Award

Shameka Rush


Women’s Basketball

AWARD

RECIPIENT

Most Outstanding Player

Cydney Smith

Most Improved Player

NaMetris Norman

Best Defensive Player

V’Ashley Floyd

Hustle Award

April MacNeil

Participation Award

Lori Erwin

Participation Award

Stephanie Cody

Participation Award

Tiffanie Lunsford

Participation Award

Susan Young

Participation Award

Domoni Craig

Participation Award

Pamela Butler

Participation Award

Nacole Hutchinson

Participation Award

Xanthea Roberson

Participation Award

Shalisha Zinnamon

Participation Award

Quinita Morrow

Participation Award

Kashia Jones

Softball

AWARD

RECIPIENT

Most Outstanding Player

Tiffanie Lunsford

Most Improved Player

Christie Wimberly

Coaches Award/Dedication

Tiffanie Lunsford

Hustle Award

Cydney Smith

Hustle Award

Nikki McGee

Participation Award

V’Ashley Floyd

Participation Award

Lori Erwin

Participation Award

Genese Baker

Participation Award

Courtney Daniels

Participation Award

Dornita Hudson

Participation Award

Nastassia Jones

Participation Award

Kala Williams

Participation Award

Elizabeth Givens

Participation Award

April MacNeil

Participation Award

Rashaunda Muldrow


Volleyball

AWARD

RECIPIENT

Most Outstanding Player

Erica Nepote

Most Improved Player

Janel Herring

Coaches Award/Dedication

Shameka Collins

Hustle Award

Sandra Boyd

Participation Award

Quintrina Edwards

Participation Award

Malissa Montgomery

Participation Award

Deanna Davis

Participation Award

Candace Williams

Participation Award

Elizabeth Applewhite

Participation Award

Antionette Goodman

Participation Award

Susan Young

Participation Award

Shameka Collins

Participation Award

Kierra Washington

Participation Award

Eshovo Amune

Participation Award

Arnika Smith


Tennis

AWARD

RECIPIENT

Most Outstanding Player

Shemeiko Goodrum

Most Improved Player

Amber Denham

Most Athletic Player

Ebonye Jones

Participation Award

Christina Williams

Participation Award

Veronica Deloach

Participation Award

Tiffany Odom








Football

AWARD - OFFENSE

RECIPIENT

Most Valuable Offensive Player

Warren Major

Most Improved Player

Kerenski McGhee

Best Wide Receiver

Adrain Cockfield

Best Wide Receiver

Clenton Rafe

Best Offensive Lineman

Rodney Magwood

Best Offensive Back

Warren Major

Offensive Freshman Award

Lemon Cole


AWARD - DEFENSE

RECIPIENT

Most Valuable Defensive Player

Sentel Harris

Most Valuable Defensive Player

Walter Curry

Most Improved Player

Jermaine Collins

Most Improved Player

William Felton

Best Lineman

Walter Curry

Best Linebacker

Andropolis Williams


AWARD – DEFENSE CON’T.

RECIPIENT

Best Linebacker

Demetrius Isom

Best Defensive Back

Christopher Culbert

Best Defensive Back

Tommy Jackson


AWARD – SPECIAL TEAM

RECIPIENT

Most Valuable Player

Adrian Arango

Best Special Team Plaque

Dontreal Williams

Best Special Team Plaque

Clenton Rafe

Best Special Team Plaque

Luther Newton

Best Special Team Plaque

Willie Taylor

Best Special Team Plaque

Andropolis Williams


AWARD

RECIPIENT

Highest Grade Point Average

Ryan Jenkins

Highest Grade Point Average

Clenton Rafe


Cheerleading

AWARD

RECIPIENT

Most Spirited

Leigh Reid

Most Improved

Kamisha Moore

Most Dedicated

TaKisha Franklin

Highest Grade Point Average

Kajuanna Farrey

Leadership Award

Charmise Stanley

Coaches Award

Renita Hamilton

Participation Award

LaToya Addison

Participation Award

Vontrisa Coleman

Participation Award

Shanae Dunnaway

Participation Award

Keyonda Hayes

Participation Award

Jilani King

Participation Award

Delisha Zellars

Men’s Basketball

AWARD

RECIPIENT

Team Captain

SIAC 3 pt shooter % Champ

John I. Davis, III

Most Improved

Marcus Dixon

Most Inspirational

Quavus Daniels

Resilient Award

Jessie Morris

Leadership Award

Larry Brown

Most Valuable Player – ASU

Flem Tucker

Most Valuable Player – SIAC

(Big Basketball trophy)

Flem Tucker

Participation Award

Jarred Christian**

Participation Award

Nicholas Clark

Participation Award

Jeremy Cooper

Participation Award

Daniel Grant

Participation Award

Antavious Hillard

Participation Award

Ayman Hunter

Participation Award

Jarriel Mann

Participation Award

Ricardo McPherson

Participation Award

Daryl Neal

Participation Award

Thomas Robertson

Participation Award

Brandon Roulhac

Participation Award

Darrell Sheeley

Participation Award

David Wilson

Participation Award

Bobby Wright


Male Cross Country

AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Player

Charles Love


Female Cross Country

AWARD

RECIPIENT

Most Valuable Player

Lameka McGhee


Women Track and Field

AWARD

RECIPIENT

Best Freshman

Jasmine Peck

Best Freshman

Mia Lakes

Most Improved

Tiffany Peterson

Most Valuable Track

Maria Melvin

Most Valuable Field

Alicia Anthony

The Woman Award

Yasmine Malone

Come Back Of The Year

Lurton Nobles

Most Courageous

Dimitri Galbreath

Most Courageous

Lenorta Washington




Men Track and Field

AWARD

RECIPIENT

Best Freshman

Teddrick Brown

Best Freshman

Scotty Pittman

Most Improved

Janorris Terrell

Most Valuable Track

Sterling Gray

Most Valuable Field

Brandon Roulhac

The Man Award

Nathaniel Roberson

Come Back Of The Year

Eddie McDuffie


Women Track and Field continued

Participation Award

Tamara Cody

Participation Award

Ayana Drakes

Participation Award

Lakeisha Dupree

Participation Award

Annalease Gibson

Participation Award

Janel Herring

Participation Award

Myrtice Howard

Participation Award

Latoyia Johnson

Participation Award

Kindra Mattox

Participation Award

Lameka McGhee

Participation Award

Camiella Payton

Participation Award

Tara Taylor

Participation Award

Courtney Washington

Participation Award

Kelsey Woodard


Men Track and Field continued

Participation Award

Eddie Clark

Participation Award

Greg Bolden

Participation Award

William Baker

Participation Award

Reginald Collins

Participation Award

Kavar Cooper

Participation Award

Natakki Dasent

Participation Award

Ato Drakes

Participation Award

Thrandon Echols

Participation Award

Charlie Givens

Participation Award

Azik Graham

Participation Award

Orin Hamer

Participation Award

Charles Love

Participation Award

Clinton Rafe

Participation Award

Justin Stephens

Participation Award

Solomon White

Participation Award

Dontrel Williams







Platinum Divas

AWARD

RECIPIENT

Best All Around

Shemeka Henderson

Best Dancer

Cristyl Kimbrough

Most Improved

Chelah Lee

Most Creative

Amber Jackson

Most Dependable

Yaquita Porter

Participation Award

Satin Smith

Participation Award

Andrea Roberts

Participation Award

Krissi Woodard

Participation Award

Jonnah Tho, mas

Participation Award

Justina Outlaw

Participation Award

Dede Dalmeida

Participation Award

Tiffany Smith

Participation Award

Diana Watley

Participation Award

Lailah Holloman

Participation Award

Bianca Clemons

Participation Award

Tia Singleton


Powered by WorldNow