State High School Basketball Scoreboard - WALB.com, Albany News, Weather, Sports

State High School Basketball Scoreboard

State High School Basketball Scores

GHSA 1st round schedule
            AAAAA
Friday at Stockbridge H.S.
Jonesboro   60  Lowndes 49   
Stockbridge 60  Coffee  56   boys   
Morrow  51  Coffee  girls  36
Tift Co.  74  Morrow boys  58

Saturday at Stockbridge H.S.
Houston Co.  45 Colquitt Co. 26  girls
 Houston Co. 58  Valdosta 45boys 
Valdosta 65 Warner Robins 63 girls (OT)
Jonesboro  68   Lowndes 66 boys (2OT) 

  AAAAA-Boys scores
SW DeKalb 63, Centennial 54
Chattahoochee 83, Douglass 56 
Beach 56, Fayette Co. 45
Lovejoy 70, Wayne Co 38
South Gwinnett 61, North Cobb 59
North Gwinnett 72, McEachern 69
Savannah 58, East Coweta 51
Newnan 68, Groves 60
Norcross 68, Campbell 65
Wheeler 52, Central Gwinnett 50
Lithonia 52, Roswell 51
Redan 45, Pope 27

 

  AAAAA-Girls Scores
Stephenson 86, Milton 40
Chattahoochee 58, Lakeside-DeKalb 47
East Coweta 43, Camden Co. 39
Riverdale 53, Brunswick 35
Parkview 54, Wheeler 34
McEachern 86, Central Gwinnett
71
Bradwell Institute 44, Newnan 40
Beach 50, Carver-Columbus 45
Marietta 65, Meadowcreek 49
Collins Hill 66, Campbell 60
Redan 46, Sequoyah 32
SW DeKalb 61, Etowah 38


              AAAA
Friday at Harris Co. H.S.
Troup  69 Crisp Co. girls  53
Cairo  75  Hardaway  boys  67
Shaw 41   Dougherty  girls   32
Griffin 91 Dougherty boys  56

Saturday at Harris Co. H.S.
Columbus 59  Cairo 47  girls
Bainbridge 59  Troup 53 boys
Kendrick 71  Thomas Co. Central 48 girls
Ware Co. 74 Jordan 70  boys

       AAAA  Boys
Chamblee 70, Dalton 64
Dunwoody 89, Hiram, 79
Butler 65, Woodward Academy 63
Statesboro 65, Sandy Creek 47
Creekside 76, Newton 54
South Atlanta 103, Habersham Central 69
South Forsyth 57, Ringgold 39
Marist 67, Woodland 34
Lithia Springs 59, Jones Co. 54
Douglas Co. 75, Thomson 71
Cedar Shoals 76, Stone Mountain 60
Mays 66, Rockdale Co. 38

        AAAA Girls
Dalton 66, Chamblee 42
St. Pius X. 63, Woodland 43
Hephzibah 53, Pebblebrook 40
Woodward Academy 57, Burke Co. 51
Newton 47, Columbia 32
Clarke Central 50, Westlake 43
Glenn Hills 62, North Clayton 55, OT
Lithia Springs 56, Baldwin 50
Mays 58, Cedar Shoals 52
Creekside 54, Jackson Co. 46
Dunwoody 54, East Paulding 51
Ridgeland 65, Marist 54

             AAA
Friday at Tattnall Co. H.S.
Monroe 35 Swainsboro girls   32
Westover 66   Richmond Hill boys  45
Worth Co.  53  Liberty Co.  girls   49
Swainsboro 58 Thomasville  boys  51

Saturday at Tattnall Co. H.S.
Westover 40 Richmond Hill 24 girls 
Monroe 67 Appling Co. 38 boys 
Tattnall Co. 43  Thomasville 37  girls  
Liberty Co. 62 Worth Co. 52 boys  

                AAA-Boys Scores
Gainesville 72, LaGrange 69
Carrollton 64, North Hall 63
Laney 83, NE Macon 74
Dublin 74   Jefferson Co.   57
Westminster 50, Monroe Area 43
Banneker 80, Stephens Co. 65
Washington Co. 81, Central-Macon 67
West Laurens 64 Josey 62
Hart Co. 61, Towers 44
Avondale 71, Franklin Co. 61
East Hall 85, Villa Rica 79
Cass 73, Johnson-Gainesville 55

 

            AAA Girls Scores
Gainesville 88, Cedartown 38
Johnson-Gainesville 72, Cartersville 52
Peach Co. 56, Laney 51
Perry 70, Westside-Augusta 48
Stephens Co. 54, Lovett 39
Westminster 48, Grayson 19
Dodge Co. 50, Josey 39
Northeast-Macon 91, Washington Co. 57
Elbert Co. 50, Spalding 31
Towers 52, Franklin Co. 39
Fannin Co. 47, Villa Rica 44
East Hall 62, Carrollton 57

                   AA
Friday at Brantley Co. H.S.
Early Co. 64   Brantley Co. girls   31
Mitchell-Baker 103  Bacon Co. boys  84
Turner  Co.   47   Cook girls  44
Irwin Co. 67 Early Co. boys  64

Friday at Callaway H.S.
Vidalia 55   Greenville  girls  42
Greenville  66   Toombs Co. boys 58
Macon Co. 62  East Laurens girls  47
Manchester 78  Vidalia boys   51

Saturday at Brantley Co. H.S.
Randolph-Clay 52 Pierce Co. 45 girls 
Randolph-Clay 78 Brantley Co. 55 boys 
Brooks Co. 58 Mitchell-Baker 44 girls 
Pierce Co. 82 Terrell Co. 65  boys 

Saturday at Callaway H.S.
Callaway 44 Claxton 43  girls 
Crawford Co. 76  East Laurens 73 boys 
Jeff Davis 60Tri-County 56  girls 
Tri-County 64 Telfair Co. 55 boys  

           AA Boys Scores
Washington-Wilkes 92, Calhoun 88, OT
Coosa 74, Morgan Co. 60
Buford 79, Crim 75
Decatur 69, Union Co. 47
Wesleyan 69, Carver-Atlanta 64
Apalachee 58, Pace Academy 54
Wilkinson Co. 66, Darlington 39
Walker 85, Hancock Central 79, 3 OT

              AA Girls Scores
Monticello 52, Model 39
Wilkinson Co. 48, Armuchee 40
Wesleyan 75, Pace Academy 48
Holy Innocents' 79, Buford 58
Blessed Trinity 69, Dawson Co. 56
Paideia 48, G.A.C. 38
Dade Co. 49, Oglethorpe Co. 40
Morgan Co. 66, Rockmart 54

                Class A
Friday at Taylor Co. H.S.
Echols Co. 54 Central-Talbotton girls   30
Seminole Co. 62 Schley Co.  boys  56
Taylor Co. 57  Seminole Co. girls  24
Taylor Co. 73  Clinch Co. boys  55

Friday at Treutlen H.S.
Jenkins Co. 81 Treutlen girls  62
McIntosh Co. Academy 97  Wheeler Co. boys 63
Montgomery Co. 56 McIntosh Co. Academy girls  53
Montgomery Co. 78  Metter  boys   70

Saturday at Taylor Co. H.S.
Clinch Co. 54 Calhoun Co. 51
Pelham 61 Calhoun Co. 51 boys 
Miller Co. 34 Atkinson Co. 32 girls 
Central-Talbotton 66  Atkinson Co. 48 boys

Saturday at Treutlen H.S.
Savannah Country Day 45 Hawkinsville  40 girls
Jenkins Co. 73 Wilcox Co. 64 boys 
Wheeler Co. 64  Metter girls   49
Hawkinsville 70  Emmanuel Co. Inst. boys  58

          Class A Boys Scores
Warren Co. 54, Bremen 50
Mt. Paran 67  Johnson Co.  56
Jefferson 62, Heard Co. 60
SW Atlanta 52  Prince Avenue   25
Bowdon 41, Athens Academy 38
Whitefield Academy 86, Social Circle 45
Twiggs Co. 74, St. Francis, 80
Temple 71, Lincoln Co. 38

           Class A Girls Scores
Temple 36, Lincoln Co. 31
Gordon Lee 48, GMC 27
Social Circle 54, Heard Co. 47
Landmark Christian 70, Towns Co. 41
Jefferson 43, Bowdon 56
Athens Academy 42, Cathedral Academy 32
Bremen 59, Twiggs Co. 36
Trion 63, Johnson Co. 50


GISA Boys-Thursday
AAA
Deerfield-Windsor   38     Stratford  34
First Presbyterian     58     Sherwood Christian  37
Tattnall Square       63       Southland   47
North Cobb Christian 61  Augusta Prep  46
Central Fellowship 65       Westfield   60
George Walton  60           Eagles Landing  40
Westminster        58         Sherwood Christian  37
Augusta Christian  65      Riverside  Military   52

Saturday at Stratford Academy
Central Fellowship 54  North Cobb  43
Deerfield-Windsor 62  Augusta Christian  50
George Walton  42 Tattnall Square  33
First Presbyterian 50  Westminster   49

AAA Boys Semifinals Friday February 28th at Georgia College
George Walton vs First Presbyterian   5:30pm
Deerfield-Windsor vs Central Fellowship  8:30pm


AAA Boys Championship Saturday March 1st 7:15pm at Georgia College

GISA Girls-Wednesday
AAA
Deerfield-Windsor  49  Mount de Sales  35
John Milledge   50      Eagles Landing  34
Stratford  72               Sherwood Christian 28
Augusta Prep 39        Fellowship  25
George Walton 44     Dominion Christian 13
Westfield     32          Central Fellowship  10
North Cobb Christian 53    Augusta Christian  47
First Presbyterian Day  55   Calvary Christian 40

Friday at Stratford
First Presbyterian  50  North Cobb   36
Westfield  36 George Walton  24
Deerfield-Windsor 61 John Milledge  30
Stratford   56   Augusta Prep   33 

AAA Girls Semifinals Friday February 28th at Georgia College
Deerfield-Windsor vs Stratford   4pm
First Presbyterian vs Westfield  7pm

AAA Girls Championship Saturday March 1st 5:30pm at Georgia College

AA Boys-Thursday
Crisp Academy  51       Robert Toombs  38
Georgia Christian 65    Bulloch  41
Memorial Day  71        Tiftarea  35
Pinewood Christian 54  Brookwood  39
Brentwood    61             West Georgia Christian  49
Gatewood     43              Heritage     40
Curtis Baptist  57          Oak Mountain  56
Flint River    56              Briarwood  55

Saturday at Douglas C.C.
Brentwood  49   Crisp Academy 30
Pinewood Christian  54 Flint River 36 
Gatewood  55 Georgia Christian   48
Memorial Day  73   Curtis Baptist   48

AA Boys Semifinals Thursday February 27th at Georgia College
Memorial Day vs Gatewood  5:30pm
Brentwood vs Pinewood Christian  8:30pm


AA Boys Championship Saturday March 1st 3:45pm at Georgia College

AA girls-Wednesday
Southwest Ga. 61  Citizens Christian 52
Briarwood  53      Flint River  47
Georgia Christian  60    Frederica  47
Gatewood  58   Piedmont  42
Pinewood Christian 54  Tiftarea  38
Brentwood  51  LaGrange  41
John Hancock 32  Fullington  23
Terrell Academy  50  Trinity Christian  34

AA girls Friday at Douglas C.C.
Briarwood   44    Southwest Ga. 41
Terrell Academy 43   John Hancock  26
Georgia Christian 46 Gatewood  29
Pinewood Christian 46 Brentwood  29

AA girls semifinals-Thursday Feb. 27th at Georgia College
Georgia Christian vs Pinewood Christian  4pm
Terrell Academy vs  Briarwood  7pm

AA girls championship game Saturday March 1st at 2pm